انرژی + بدهید

 


پایانی دیگر

جمعه, تیر ۲۱, ۱۳۹۲ ۵:۵۱
ارسال شده در قسمت : روزانه, میخوام خودم باشم | بازدید : 3,613

قبل از اینکه کسی را قضاوت کنی، کمی با کفش‌های او راه برو

پایانی دیگر از داستان

از شما درخواست کرده بودم که پایان داستانِ خدا و گناه را شما بنویسید. آغاز، رخ داده بود و تنها پایانِ این داستان، در دستانِ شما بود. شاید، پایانی دیگر.
ممنونم از دوستانی که پایانی بر این داستان نوشتند. پایان‌هایی که هم تلخ بود و هم شیرین. واقعیت زندگی هم همین است، هر دو حالت ممکن است، تلخ یا شیرین بودنش را خودمان انتخاب می‌کنیم.
متاسفم از فاصله‌ی طولانی که  بینِ این داستان و پایانش رخ داد. این را بر من ببخشید. در انتهایِ این نوشته، متوجه خواهید شد، که حالِ خوبی نداشتم. و حالا هم ندارم.
پایانی کوتاه برای داستان نوشتم، دوست داشتم پایانش اینطور تمام شود. بهتر است بگویم: پسرک، اینطور تمامش می‌کرد. می‌توانید پایانِ من را، دوباره در نوشته‌ی خدا و گناه بخوانید.

 

پایانی دیگر از تو

زندگی واقعی هم دور از این نیست. ابتدای زندگیِ ما، درست مانندِ یک داستانِ از پیش نوشته شده آغاز می‌شود. هیچ کدام از ما، از ابتدا، قرار نبوده این باشیم. اما انگار، بعدا قرار شده.
هر کدام از ما، در شرایط خاصی به دنیا می‌آییم که فقط مختص خود ماست. همه‌چیز، از ابتدا، پیش از آنکه ما باشیم، نوشته شده بود. دردها و شادی‌هایمان، کمبودها و نقص‌هایمان، و برخورداری‌هایمان هم.

پیش از اینکه قرار بوده باشد که ما باشیم، قرار بوده این‌گونه باشد. قرار بوده دستی برای نوشتن و پایی برای رفتن داشته باشیم. قرار بوده بهترین پدر و مادر دنیا، پدر و مادرمان باشند. قرار بوده که خوشی بزند زیر دلمان. و قرار هم بوده فلج باشیم، قرار بوده در بچگی از پدرمان کتک بخوریم، قرار بوده درد بکشیم.
همه‌ی این‌ها پیش از اینکه به دنیا بیاییم، نوشته شده بود. و مثلا آن دختری که از بچگی برای خرجِ اعتیادِ پدرش، فروخته می‌شد، از کجا معلوم باکره‌تر و پاک‌تر از آن دختری نمی‌بود، که همیشه هر چه می‌خواست برایش فراهم بود، و مسیر خانه تا دانشگاه، تمامِ سهمش بود از مسیرِ زندگی.

بسیاری از آن‌هایی که خودشان را از دنیا و آدم‌ها طلبکار می‌دانند و همیشه سهم‌شان را از خوشی‌ها برای خودشان کنار می‌گذارند، همان‌هایی که صاف صاف راه رفتن‌شان را در مسیر زندگی، تنها از خودشان می‌دانند، و به دیگرانی که تلو تلو خوران، افتان و خیزان می‌روند، درست راه رفتن را طعنه می‌زنند. همین آدم‌ها، تمامِ کاری که برای فوق‌العاده بودنشان می‌کنند، این است که خودشان را بندازند پایین و سُر بخورند بروند. این‌ها نه مسیرشان چاله چوله دارد و نه سر بالاییِ زندگی را دیده‌اند.
پاهایشان را در کفش آدیداسی که با پول پدر خریده‌اند، فرو کرده‌اند و در جاده‌ی آسفالته‌ی دوبانده قدم می‌زنند، و در همین حال، به راه رفتنِ کسی می‌خندند و بر کسی خورده می‌گیرند که جاده‌اش سال‌هاست که آسفالت نشده، اصلا جاده کشی نشده، مسیرش پر از خار و تیغ است و کفشش هم پای برهنه‌ و لختش.

مسیرِ زندگی بعضی آدم‌ها، صاف و سرپایینی‌ست. بعضی‌ها هم، جان می‌کنند که مسیر زندگی‌شان فقط آن‌قدر سربالایی نداشته نباشد، که نشود رفت!
بعضی‌ها درگیرِ منظره‌ی مسیرشان هستند و کشف می‌کنند که در غروب آفتاب، زرد و نارنجی، چقدر به هم می‌آیند و به این پی می‌برند که چقدر کفش آدیداس خوب است. چقدر پول و پدری که پول می‌دهد، خوب است.
بعضی‌ها هم پایِ همیشه زخمی‌شان از سنگ و کلوخ و چاله‌های پر از آب، مجالی برای منظره باقی نمی‌گذارد. شاید هم، منظره‌شان، همان پاهای زخمی و تاول زده‌شان باشد. و کشف‌شان کفش‌شان است که ندارند. و به این پی می‌برند که با پاهای تاول زده، و آنچه پستی و بلندی‌های زمین به او آموخته‌اند، چقدر بهتر می‌توان زندگی را فهمید، حرف زد، چیز نوشت.

بعضی‌ها، چشم که باز می‌کنند، زندگی‌شان در بهشت آغاز می‌شود. همیشه خانه ای دارند، همیشه خنده‌ای و پدر و مادری که گرمش می‌کنند. هیچوقت شبی گرسنه نخوابیده‌، درد گرسنگی نچشیده‌اند. بزرگ‌ترین دردشان این است که چطور به مادرشان بگویند، مثلا ساندویچی را که امروز برای‌شان گذاشته، میل نکرده‌اند؟ بزرگترین دردی که از زندگی دیده‌اند! یا مثلا چرا فلانی بیست و پنج صدم از آن‌ها بیشتر شده؟! و خیلی هم زندگی‌شان را دوست دارند، و با افتخار هم می‌گویند! به خیال‌شان دارند زندگی می‌کنند. و اصلا زندگی همین است. باید هم همین باشد! چرا؟ چشم‌هایشان سیاه‌تر است شاید.
فکر می‌کنند خیلی تفاوت دارند با دخترک گل فروش و یتیمی که دست بر سرش می‌کشند و برای آرامش خاطرِ خودشان هم که شده، کاملا نمادین و سمبلیک به فکر دیگرانند، و این دیگرانی که نگرانش هستند، حتما باید کودکی یتیم یا بدبخت بیچاره‌ای مسکین باشد. در عین حال، به فکرِ آدم معمولی‌ای نیستند، که بییشتر از این‌ها، و فقط به او احتیاج دارد.

سخت‌ترین قسمتِ مسیرشان، طیِ مسیرِ بینِ سرسره و آسانسور است، تا اینکه یک روز چشم باز می‌کنند و می‌بینند لذت‌ها و آسایش، دیگر دل‌شان را زده، و با خودشان فکر می‌کنند، ‌برای تنوع هم که شده، لذت و خوشیِ جدیدی را تجربه کنند، مثلا می‌توانند عاشق شوند. آن هم حتما چیزِ خوبی‌ست، لذت دارد، خوشی و خنده دارد. درست مثلِ تمام چیزهایی که از دنیا شناخته اند.

اما، کسی که طاقتِ رنجیدن نداشته باشد، هیچ قله‌ی بزرگی را فتح نخواهد کرد. محال است، چیز بزرگی، بدون سختی بدست بیاید. اگر هم بیاید، نخواهد ماند. به همان اتفاقی خواهد رفت که آمده بود. در همان جایی تمام خواهد شد، که شروع شده بود. برای لذت‌ها و شادی‌های بزرگ هم، باید زحمت کشید.
اما، از کسی پنهان نیست، روزی خواهد آمد، که نه نمره‌ای در کار باشد، نه ساندویچی و نه حتی پدری و مادری. شاید آن روز، معنای تنهایی را بفهمند. چه تلخِ تلخ.

می‌دانم، می‌دانم که دنیا قرار نیست تا ابد بر روی یک پاشنه بچرخد. همانی که هیچوقت نفهمید که برای قضاوت کسی،‌ باید پا در کفش او کند، مسیری که او رفته را بپیماید، و یا لااقل فقط تصورش کند! روزی هم، گذرش به جاده‌ی ما خواهد افتاد، و مجبور خواهد شد با پاهایِ آفتاب مهتاب ندیده‌اش، همین مسیر را تنهایی برود.
آن روز، آیا ما هم در همین مسیر خواهیم بود؟ خدا را چه دیدی، شاید ما هم داشتیم جایی، منظره‌ی طلوع خورشید را نظاره می‌کردیم. درست بالای قله، جایی که از همه به خورشید نزدیک‌تر است. خورشیدی که برای به دست آوردنش جنگیده‌ایم، نه خورشیدِ تقدیمی.

بعضی‌ها، چشم که باز می‌کنند، زندگی‌شان در جهنم آغاز می‌شود. خانه‌ای که ندارند، پدر و مادری که نمی‌خندند، دعوا، دعوا، دعوا، درد. آیا پایی دارد؟ که با آن برود، به ملاقات آنکه روزی عاشقش خواهد شد؟ آیا دستی دارد؟ که با آن نامه‌ای عاشقانه بنویسد؟ دستی که با آن، دست‌های کسی را بگیرد؟ آیا چشم‌هایی دارد که عشق را در آن بخوانند؟
چه کسی گفته، کسی که دست ندارد، لیاقتش برای گرفتن دست‌های آنکه دوستش دارد، کمتر از آنی‌ست که دست دارد؟ دست دارد و لیاقت ندارد.

به من بگو، حاضری دست‌های نداشته‌ی کسی را لمس کنی، که دوست داشتن می‌فهمد؟ حاضری همسر کسی باشی، که دستی برای گرفتنِ دستت نداشته باشد؟ حاضر باش! تو را به خدا، ببین، دست‌های نداشته‌اش، زیباترین دست‌های بهترین عاشقِ دنیا نیست؟
بگو، حاضری همسر کسی باشی، که هیچ‌وقت دنبالت به آرایشگاه نخواهد آمد؟ حاضری با کسی باشی که هیچ‌گاه برای دیدنت نمی‌آید؟ کسی که هیچ‌گاه با تو قدم نخواهد زد. تو را به خدا، منتظر کسی بمان که قلب دارد و پا نه. حتی اگر تا آخر دنیا منتظرش بمانی، و به او نرسی، به خدا ارزشش را دارد. چه کسی، کدام دیگری را پیدا خواهد کرد، که دوباره ارزش انتظار داشته باشد؟ آیا همین پاهای نداشته، چیزی از شوقِ دیدارِ تو در او، کم خواهد کرد؟
بگو، حاضری همسر کسی باشی که چشمی ندارد که هیچ‌گاه به او عاشقانه خیره شوی؟ زیبا و ترسناک بودنش به کنار، اصلا چشمی نداشته باشد. تو را به خدا، به من بگو، آنکه چشمی برای دیدن ندارد، قلبی برای دوست داشتن هم ندارد؟ بگو آیا چشم‌های نداشته ای که از درون مهربانند، زیبا تر از تمام چشم‌های سیاه دنیا نیستند، که از درون، پوچی را فریاد می‌زنند؟

اگر نمی‌توانید کسی را اینگونه دوست بدارید، چیزی به نامِ عشق را، هرگز درک نکرده اید.
اگر در زندگی‌تان، آدم‌هایی هستند که چیزهایی برایشان مهم است، که انتخابی در داشتن یا نداشتنش ندارید، از آن‌ها دوری کنید. این آدم‌ها، خیلی خطرناکند.

به خاطر سه چیز، هیچگاه کسی را مسخره نکن:
چهره
پدر و مادر
زادگاه
چون انسان هیچ حق انتخابی در مورد آن‌ها ندارد.

در زندگی، چیزهایی هست، که ما در داشتن یا نداشتن‌شان، نقشی نداریم. چیزهایی که دستِ جبر در صفحه‌ی سرنوشت‌مان نوشته است. هیچ‌وقت نباید نقشِ این جبرهای زندگی را دستِ کم گرفت. جبرهایی که به اجبار، جزیی از ما شدند، و تا آخر عمر، همراه ما هستند.
باید قبول کرد، هر قدر که این جبرها ناعادلانه هم باشد، از آن راه فراری نیست. داستانِ ما آغاز شده است، نه آنگونه که می‌خواهیم. پایانش را اما، خودمان، همانطور که می‌خواهیم، تمام می‌کنیم. می‌توانیم منتظر بمانیم تا دیگران پایانی برایمان بسازند، یا اینکه خودمان پایانِ خودمان باشیم.
حتی تلخ‌ترین آغازها هم، پایان خوبی خواهند داشت، تنها اگر، منتظر نمانیم و آخر داستان زندگی‌مان را، خودمان بنویسیم. پایانی دیگر…

– پیشنهاد می کنم این ویدئو را دانلود و تماشا کنید. فقط نگاه نکنید، واقعا ببینید. (۵MB –  لینک موقتی است)

 

این من هستم…

چند روزی می‌شود، که خوابم نمی‌برد. خسته‌ام، خوابم می‌آید. حالتی که نه واقعا بیداری‌ست و نه واقعا خواب. می‌ترسم. برای اولین بار، خیلی می‌ترسم. نمی‌دانم از چه چیزی. خوابم که می‌برد، هیچ‌وقت بیدار نمی‌شوم. تقریبا همیشه از خواب می‌پرم. انتظار اتفاق بدی را دارم. اتفاقی که نمی‌دانم چیست، اما به شدت از آن می‌ترسم.
این روزها، تمامِ توانم برای کشیدنِ بارِ خودم کم آمده است. دیگر نمی‌توانم به تنهایی این بار را به دوش بکشم. نفس نفس می‌زنم، بر زمین می‌افتم و دوباره بلند می‌شوم.
در این کش و قوس، سنگینیِ بار دیگری هم بر دوشم می‌افتد. بارِ خودم یادم می‌رود. دیگر برایم مهم نیست بارم، می‌رسانمش، به خدا می‌رسانمش! من نگرانش هستم…
و تمامِ آرزویم از خدا این می‌شود که مرا به مشکلاتِ خودم برگردان. قول می‌دهم از پسشان بر می‌آیم. قول می‌دهم چیزی برای خودم نخواهم خواست. اصلا، از این به بعد، هر چه دعا کردم، بر آورده نکن. هر چه غُر زدم، بگذار سرِ نفهمی‌هایم. فقط تو هم قول بده، دوباره حالش خوب می‌شود…

خواهش می‌کنم، لطفا دعایش کنید…

به دوستانتان پیشنهاد کنید:

balatarin cloob viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious
به این نوشته امتیاز بدهید:
اولین کسی باشید که نوشته بعدی را می‌خوانید ...

برای اینکه جدیدترین نوشته‌ها فوراً به ایمیل‌تان ارسال شود، ایمیل خود را در کادر زیر وارد و بر روی اشتراک رایگان کلیک کنید:

1- در صفحه باز شده، کد امنیتی را وارد کنید، ایمیل فعال سازی به نشانی شما فرستاده خواهد شد.

2- ایمیل خود را برای تایید نمودن ایمیل فعال سازی، بررسی نمایید.

- همانطور که می‌دانید، ابتدای آدرس ایمیل، www ندارد.


برای آموزش نحوه‌ی اشتراک، می‌توانید این [راهنما] را بخوانید۳۹ ديدگاه برای “پایانی دیگر”

 1. سروناز گفته است :

  تیر ۲۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۲:۱۱ ب.ظ

  MSIE 8.0 Windows XP

  نمي دونم دوست بهشتي من كه سالهاست وجودش برام تداعي گر بهشتمون شده چش شده فقط خودش ميگه كه خوب نيست….بارها شده كه حالم خيلي بد بوده خيلي بد!!!از خودم و خدام خسته بودم و گاهي ام از جفتمون عصباني وقهر. اما تو همون حال و هوا خدام با كلمات و قلم دوست بهشتيم باهام حرف زد و دوباره ايمانم به خودش رو در وجودم تازه كرد تازه تازه ….تازه تر از هميشه…
  حالا از تو ميپرسم دوست بهشتي من؛تو مگه هميشه نميگي اگه هيچ كس نيست خدا كه هست؟
  پس بازم مثل هميشه به بودنش دلت رو گرم كن و ايمان داشته باش كه خدا نميذاره حال هيچ كسي بد بشه و بد بمونه چون كه اون ما رو از همه بيشتر دوست داره حتي بيشتر از خودمون آخه ما عشق خدا هستيم.حالش خوب ميشه. شك نداشته باش.اما به وقتش!!!

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۲۲ام, ۱۳۹۲ ۸:۲۹ ق.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @سروناز, سلام، ممنونم از تو :‌) حالِ من، برای خودم نیست.

  [پاسخ به این دیدگاه]

 2. mahshid گفته است :

  تیر ۲۱ام, ۱۳۹۲ در ۹:۳۷ ب.ظ

  MSIE 9.0 Windows 7

  سلام مممنون ازین همه امیدی که به نا امیدی های ما میدی….
  دوست دارم این ویدئو رو واسه یه نفر که بهش نیاز داره بفرستم.چطور میتونم ذخیره ش کنم؟

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۱ام, ۱۳۹۲ ۴:۲۲ ق.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @mahshid, سلام
  برای ذخیره‌ی فایل، روی لینکِ ویدئو، Right Click و گزینه‌ی Save Link As یا Save Target As رو انتخاب کنید.
  برای شما ایمیل کردم.

  [پاسخ به این دیدگاه]

 3. niloofar گفته است :

  تیر ۲۲ام, ۱۳۹۲ در ۲:۱۱ ب.ظ

  Firefox 11.0 Windows 7

  خیلی دوسش دارمممممممممممممممممممممممممممممم @};- @};- @};- این ویدیو رو تقدیم میکنم به همه ی اونایی که دوسشون دارم و دوسم دارن :)

  [پاسخ به این دیدگاه]

 4. مریم گفته است :

  تیر ۲۲ام, ۱۳۹۲ در ۶:۴۶ ب.ظ

  Firefox 13.0.1 Windows XP

  هفت شهر عشق را عطار گشت ماهنوز اندر خم یک کوچه ایم
  ………………………………………….
  نمیدونم کیه و چرا حالش بده … اما میخوام از خدا که بهترین حالو براش رقم بزنه، این لحظه ها…شاید هیچوقت دیگه به اندازه این لحظه ها امید نداشته باشیم به اجابت شدن، خدایـــــا بهش نظر کن!

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۰۳ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @مریم, ممنون بابتِ دعا :‌)

  [پاسخ به این دیدگاه]

 5. rafaat گفته است :

  تیر ۲۲ام, ۱۳۹۲ در ۶:۵۰ ب.ظ

  Firefox 22.0 Windows XP

  سلام داداشي
  هيچ معلوم هست چت شده تو چرا اينجوري شدي
  بابا اميد ما تويي مهدي هرموقع دلم ميگرفت مييومدم اينجا حالم بهتر ميشد ميگفتم اگه هيچ كس نيست واقعا خدا هست ولي حالا مثل اينكه تويادت رفته اسم سايتت چيه نكن تورو خدا با خودت مهربون تر باش @};-
  با متن بعديت تورو خدا خوشحالمون كن توروحت خيلي پاكه آلوده غصه هاي دنيايي نكنش @};-

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۰۷ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @rafaat, سلام. اونوقت دلِ خودم گرفت، چکار باید کنم؟! :‌) منم امیدوارم همینجور بشه.

  [پاسخ به این دیدگاه]

 6. فاطمه گفته است :

  تیر ۲۲ام, ۱۳۹۲ در ۸:۰۵ ب.ظ

  Safari Android 2.3.7;

  عالی بود.عالی بود اون کلیپ دو روز تمام فکرشو به خودش مشغول کرد
  مرسی

  [پاسخ به این دیدگاه]

 7. هدا رنجبر گفته است :

  تیر ۲۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۰:۳۷ ب.ظ

  Chrome 28.0.1500.72 Windows 7

  اول سلام و ممنون به خاطر ویدئویی که گذاشتین . [تشویق] آخرش انگشتام بی حس شده بود . لازم بود یه همچین چیزی رو بذارین . در مورد پاراگراف آخر فکر میکنم خودمم قبلا اینطوری شدم .درک میکنم . نمیدونم چی میتونم به دوستم بگم که بهش امیدواری بدم .فقط بگم بهترین و تقریبا میتونم بگم تنها چیزی که میبینم { به مراحل بالاتر رفتنه } دوست من.شاید آخراشه . برای هر امتحانی خدا صبر و قوتشم میده . فقط یه کم بیشتر از درونتون بهش و به خودتون توجه کنین شاید چیزی باشه که ندیدینش . میتونین فکر کنین این یه چیزیه که یه لباس مبدل تنشه و شما نشناختینش . منو ببخشید که اینو میگم ولی شاید این ترس وتوهمات بهترین چیز باشه براتون . جدیدا این صداهارو که دوست داشتم یکی بهم بگه خیلی راحت تو دلم از خدام میشنوم .نمیدونم شاید شما هم میشنوین . @};-  { آروم باش نترس تا منو داری غم نداشته باش } @};-  

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۱۲ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @هدا رنجبر, سلام، مچکر که به فکرِ امید دادن هستی :‌) چه چیزهایی بودن که فکر کردیم واسه‌مون خوب هستن، و بد شدن. و چه بدی‌هایی که آخرش فهمیدیم که باید بد می‌بودن که خوب تموم می‌شد.

  [پاسخ به این دیدگاه]

 8. مهسا گفته است :

  تیر ۲۳ام, ۱۳۹۲ در ۱:۲۸ ق.ظ

  Safari Android 2.1-update1;

  سلام.خط به خط نوشته تو ميفهمم..
  تلخيش كاملأ به كاممه..
  منم شكستم دوستم،خيليم شكستم منم خواب و خوراكم مثه تو شده…
  منم ميترسم از كشيدن دردي كه از فكر كردن بهش فراريم…
  همش اين ترانه رو لبمه ك يك عمر هر دردي به من دادي عين نيازم بود… آرومم ميكنه،بازم به خودش ميسپارم…
  دعا كردم واسه اوني ك درگيرشي،انشاالله ك حل ميشه،توم به عمق نوشته هات دعام كن…

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۰۸ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @مهسا, سلام، ممنون واسه دعا :‌)

  [پاسخ به این دیدگاه]

 9. :) گفته است :

  تیر ۲۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۰۴ ق.ظ

  Firefox 15.0.1 Windows XP

  سلام دوست خوبم … نوشته هاتون منو یاد زمانی میندازه که خودم مینوشتم …
  حس میکنم تنها هستی و حرفات بوی دلتنگی داره …
  سعی کن دوستان جدیدی پیدا کنی …
  دنیایه مجازی تنهاییتو بیشتر میکنه …
  به دنبال شادیها باش … غمها خودشون به سراغ آدمها میان اما تو باید به دنبال شادی باشی …

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۳۲ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @:), سلام. ممنون از اینکه سعی می‌کنی به من کمک کنی :‌) تنهایی آدم رو از پا میندازه. اما دوستانی بدتر صد دشمن هم هستند که … بگذریم. درست میگی، شادی‌ها رو باید پیدا کرد. یا اصلا به وجود آورد.

  [پاسخ به این دیدگاه]

 10. فهیمه گفته است :

  تیر ۲۵ام, ۱۳۹۲ در ۱۰:۳۲ ق.ظ

  Chrome 28.0.1500.72 Windows 7

  سلام مهدی جان پسرم حالت چطوره؟ امید وارم در این ماه مبارک تمام درهای امید به روی همه دل شکسته ها باز شود .(آمین) من وقتی ویدۀو را دیدم از خدا خجالت کشیدم .وقتی انسانهای یا بهتره بگم فرشته هایی این چنین وجود دارندو از پروردگارشون شاکر هستند ما انسانها باید از معبودمان شرمنده باشیم چرا که با این همه نعمتهای الهی که به ما عطا کرده ما از داشتنش استفاده بهینه نمی کنیم و یاد گرفتیم به جای شکر کردن نا سپاس باشیم .امیدوارم این فیلم به کسانی که همیشه با کوچکترین مانع در زندگی نا امید می شوند درس خوبی بده.آقا مهدی من این فیلم را با اجازه شما عزیز دانلود کردم که به فرزندانم وجوانها ی فامیل نشون بدم . از تو پسرم به خاطر زحمات همیشگی تشکر میکنم و از ایزدمنان برایت آرزوی خوشبختی می کنم و هر روز دعا گویت هستم .در پناه خداوند باشی . @};- @};- @};- @};- @};-

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۱۵ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @فهیمه, سلام، مچکرم برای دعاهای شما :‌)

  [پاسخ به این دیدگاه]

 11. sayeh گفته است :

  تیر ۲۵ام, ۱۳۹۲ در ۱:۲۵ ب.ظ

  Firefox 3.0.8.NETCLR3.5.30729 Windows XP

  امیدوارم حالش خیلی خیلی زود خوب بشه…

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۱۶ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @sayeh, سلام، مرسی :‌)

  [پاسخ به این دیدگاه]

 12. مریم گفته است :

  تیر ۲۵ام, ۱۳۹۲ در ۴:۰۷ ب.ظ

  Chrome 28.0.1500.72 Windows XP

  نوشته هایم را میخوانی و میگویی چه زیبا . . .راستی . . . دردهای آدمها زیبایی دارد ؟؟؟
  سلام اقا مهدی..اگه امکان داره ویدیو برام ارسال کن موفق نشدم به گرفتنش.ممنون میشم.

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۲۸ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @مریم, سلام. ویدئو رو ایمیل کردم. موفق باشید.

  [پاسخ به این دیدگاه]

 13. مریم گفته است :

  تیر ۲۵ام, ۱۳۹۲ در ۴:۲۰ ب.ظ

  Chrome 28.0.1500.72 Windows XP

   خدایا ساده از گناهانم بگذر . . . همانطور که ساده از ارزوهایم گذشتی . . .  [دعا]

  [پاسخ به این دیدگاه]

 14. فاطمه گفته است :

  تیر ۲۶ام, ۱۳۹۲ در ۱:۱۰ ق.ظ

  Chrome 25.0.1364.97 Windows 7

  سلام.نوشتتون عالی بود.امیدوارم حالش هرچه زودتر بهتر بشه.(یه وقتایی به شما و آدم هایی مثل شما .کلا بعضی از آدما خیلی حسودیم میشه .جون جایی هست که حرف دلشون رو مینویسن ودیگران میخونن .درکش میکنن. برای موفقیتش دعا می کنن.برای همیشه خوش بودنش.اما بعضی از آدما مثل من وامثال من  با خودش و خدای خودش مشکل داره نمی تونه به کسی که هرروز نگاش میکنه توکل کنه و دلش از اینکه به فکرشه قرص باشه .نمی تونه غرورش رو بزاره کنار وبه خودش بفهمونه که درسته خواستتو برآورده نمیکنه .زندگی برات جهنمه.اما حداقلش گوشی برای شنیدن حرفات داره .چرا نمی فهمم؟)

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۲۳ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @فاطمه, سلام. من همیشه با خودم میگم: خدایا به امید تو، نه به امید خلقِ روزگار…
  چه دوستی بهتر از خدا و چه گوشی شنوا تر از او؟ آدم‌های مهربانی هم که دعام می‌کنند، همه‌شون یه نسبتی با خدا دارن :‌)

  [پاسخ به این دیدگاه]

 15. سعیدم گفته است :

  تیر ۲۶ام, ۱۳۹۲ در ۱۰:۳۲ ب.ظ

  Firefox 22.0 Windows 7

  سلام هزار سلام به وجود نازنینت تک تک حرفای نوشتت بخدا تک تکشون رو احساسم مانور میدن خیلی حرفا تو دلمه که دوسدارم بهت بگم اما چه کنم که مفصله/هموطن عزیزم همزبانم احساسمو تکون دادی هروقت بهت سر میزنم احساسمو تکون میدی/آره شاید من و خیلی از آدما چیزی به نام عشق رو درک نکردیم میترسم که درک نکنیم میترسم میترسم/دوسدارم نوشته هاتو تو وبلاگم با ذکر منبع بذارم اجزه هست؟

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۲۶ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @سعیدم, سلام سعید جان، ممنون. البته که می‌تونی :‌)

  [پاسخ به این دیدگاه]

 16. زهره گفته است :

  تیر ۲۷ام, ۱۳۹۲ در ۷:۳۳ ب.ظ

  Chrome 27.0.1453.94 Windows XP

  سلام
  چند روز پيش كه با دوستم صحبت مي كردم ميگفت عاشق شدن ،عشق خوبه زندگي رو از يكنواختي در مياره حتي اگه به سرمنزل مقصود نرسه هيجان داره .الان درموضوع شما هم اشاره شده بود كه برخي از افراد اين طوري فكر مي كنند ناراحت كننده است چون من فكر مي كنم كسي كه توزندگي خيلي زخمي شده براي تفريح چنين كاري نمي كنه.چون جراحتش اززخم هاي قبلي بيشتره.اما”اين من هستم”گاهي كه توتنهاييم باخداچيزي مي خوام ميده وهمه چيز خوب ميشه اروم ،ميترسم. نكنه خدا رهام كرده نمي خواسته صدامو بشنوه سريع اجابت كرده اين ميشه حالم ميشه مثل اين نوشته.اميدوارم حالش خوب بشه گرچه اميدوارم حال خودم  قبل از اينكه دير شه هم خوب شه.

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۴۵ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @زهره, سلام. ممنون برای دعا :‌) و امیدوارم حال شما هم خوب شده باشه، یا بشه.

  [پاسخ به این دیدگاه]

  زهره گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۱ام, ۱۳۹۲ ۷:۰۲ ب.ظ:

  Chrome 27.0.1453.94 Windows XP

  سلام
  تشكر

  [پاسخ به این دیدگاه]

 17. الهه گفته است :

  تیر ۳۰ام, ۱۳۹۲ در ۱۲:۴۵ ق.ظ

  Firefox 22.0 Windows 7

  سلام یادمه چند شب پیش یه نفر برام از درونی که کار میکرد یه خاطره تعریف کرد گفت که همیشه توی محل کارش یه روز در هفته مرغ میدادند و اون روز سر اینکه غذای کی کمتر کی بیشتر دعوا میشد مسول اونجا حرف جالبی زد ه بود گفته بود نهایتا یکی دو لقمه اختلافه غذای شماست وقتی به بشقاب هم نگاه میکنین چیزی از غذای طرف مقابل یا بغل دستی تون به غذای شما اضافه نمیشه فقط ذهن خودتون رو آشفته میکنید اینجوری از همین قدر غذایی هم که دارید لذت نمی برید سهم آدما از پول و زیبایی و سلامت قدر هم نیست اگه درگیر مقایسه شیم هیچوقت داشته هامونو نخواهیم دید و ازش لذت نخواهیم برد

  [پاسخ به این دیدگاه]

 18. zari گفته است :

  تیر ۳۱ام, ۱۳۹۲ در ۳:۰۸ ب.ظ

  ببخشید که شما رو تو خطاب کردم اخه نوشته هاتون صمیمیه (بازم عذرخواهی)!!!!! @};-

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ مرداد ۱۰ام, ۱۳۹۲ ۶:۳۲ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @zari, سلام، دوستِ من، با هر ضمیری که خواستی خطاب کن.

  [پاسخ به این دیدگاه]

 19. r گفته است :

  مرداد ۶ام, ۱۳۹۲ در ۷:۴۵ ب.ظ

  Chrome 28.0.1500.72 Windows 7

  خدایا دلم گرفته خیییییییییییییییییییییییییییییییییییلی دلم گرفته

  [پاسخ به این دیدگاه]

 20. اسفند بانو گفته است :

  مرداد ۸ام, ۱۳۹۲ در ۲:۲۳ ب.ظ

  Chrome 26.0.1410.43 Windows XP

  فوق العاده بود….
  همین دیروز داشتم فکر می کردم اگه کسی رو که ادعا میکنم خیلی دوسش دارم ناگهانی دچار نقص عضو ببینم چیکار میکنم؟ واقعا برام سخت بود و با خود واقعیم مواجه شدم…. دلسوزی به حال خودم می کردم که مثلا دیگه دستی نیست نوازشم کنه و هرچند قلبش هنوز همونقدر بزرگ و مهربونه اما به خاطر نیاز و خودخواهی خودم نگران بودم … خیلی وحشتناکه وقتی خودت در عین عاشقی بفهمی هنوز معنی عشق رو نفهمیدی و توهم عاشقی زدی
  یه مصرع از غزل حافظ هست با این مضمون که: برو که مست آب انگوری….

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ مرداد ۱۰ام, ۱۳۹۲ ۷:۱۳ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @اسفند بانو, سلام، خوبیش اینه که، اگه حتی عاشق نیستی، صادق که هستی :‌)

  [پاسخ به این دیدگاه]

 21. سعیدم گفته است :

  مرداد ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۴۸ ب.ظ

  Firefox 22.0 Windows 7

  تو وبلاگم از از بیننده ها خواستم که حتما به سایتت سر بزنن/این تنها کاریه که میتونم در برابر زحماتت بکنم مهدی جان/شاد باشی هموطن

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ مرداد ۱۲ام, ۱۳۹۲ ۸:۴۱ ق.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @سعیدم, سلام، ممنون سعید جان، همین کارِ شما، خیلی برام عزیز بود :‌)

  [پاسخ به این دیدگاه]

 22. عطیه گفته است :

  شهریور ۱۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۲:۲۲ ق.ظ

  Chrome 29.0.1547.62 Windows 7

  زندگی خیلیا سخته..اما معنیش این نیس که فقط با سختی و درد میشه خدا رو فهمید.. بلکه وقتی ما توی درد و رنج میخندیم معنیش اینه که خنده ی واقعی رو پیدا کردیم. خوشی وشادی ای که هیچ وقت نابود نمیشه. اما یه آدمی که همیشه خوشبخت بوده شاید خنده ی متزلزلی داشته باشه خنده ای که میتونه به گریه تبدیل بشه خنده ای که نه خودش بلکه شرایط براش به وجود آورده..

  [پاسخ به این دیدگاه]

- لطفاً دیدگاه خود را به زبان پارسی بنویسید.

- در صورتی که صفحه‌کلید پارسی ندارید، گزینه تبدیل خودکار متن به پارسی را فعال نمایید.

- نشانی ایمیل شما محرمانه بوده و منتشر نخواهد شد.

- دیدگاه‌ شما بعد از تأیید توسط نویسنده وبلاگ، منتشر خواهند شد. در صورتی که تمایل به ارسال نظر خصوصی دارید، حتماً ذکر نمایید.

- لطفاً دیدگاه‌تان تا حد امکان مربوط به همین نوشته باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از صفحه ارتباط با من استفاده نمایید.

پاسخ به نوشته


~X( [شیطونک] [رویا] [دعا] [خجالت] [تهوع] [تشویق] [بغل] [-( X( O:-) B-) @};- =P~ =)) =(( ;;) ;)) ;) :| :x :S :P :D :-h :-O :-?? :-? :-/ :-* :)) :) :(( :(
به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.