انرژی + بدهید

 


خوب بودن یا نبودن… مسئله این است!

دوشنبه, مهر ۶, ۱۳۸۸ ۱:۵۵
ارسال شده در قسمت : درد و دل با خدا | بازدید : 8,963

+ این آدم های خاکستری

این تفکر که آدم ها به دو دسته ی خوب و بد تقسیم میشوند، به دو دسته ی سیاه و سفید، یک تفکر احمقانه بیش نیست! تصور دو دنیای متفاوت که در آن آدم ها یا از یاران خدا هستند، و یا از نیروهای اهریمنی و شیاطین به شمار می روند از گذشته های دور نیز همیشه بوده و هست. حالا گذشته از سیاستمداران که فرمانروایان کشور ها را یا طرفدار خود(نماد حق) و یا محور شرارت(تروریست!) می دانند، هر کدام از ما انسان ها در ضمیر نا خودآگاه خود نیز چنین قضاوت هایی داریم. لغت هایی مانند: “چه آدم بدی بود”، “خیلی کثافته” و… نشاندهنده ی این نکته است که ما هم، دنیا را سیاه و سفید می بینیم.

اما حقیقت اینگونه است که آدم ها نه سفید مطلق هستند و نه سیاه مطلق. آدم ها ترکیبی همگون از خوبی و بدی، نیکی و پلیدی، خدا و شیطان هستند. این آدم های خاکستری!

+ خدای درون یا وجدان

حتما متوجه هستید که درون هر یک از ما دو نیروی متضاد و البته قوی همیشه با هم در گیر هستند. شاید تصور ما آدم ها از شیطان به عنوان یک موجود خارجی در محیط که مدام مشغول گول زدن(!) ماست کمی غیر منطقی وبیشتر شبیه آموزش کوکان برای شستن دست ها قبل از غذا بنظر برسد! اما چه کسی میتواند وجود شیطان و تفکرات شیطانی را در خود انکار کند؟!

من معتقدم که خدا جزئی از وجود آدم هاست. شاید تعبیر صحیح تر این حدیث قدسی که: “خداوند از رگ گردن نیز به انسان نزدیک تر است” نمایانگر این موضوع باشد. خدا حقیقتا در آسمان، یا در سنگ و سیمان کعبه نیست. در لابه لای صفحات کتاب های قطور احکام و نماز هم نیست. جایی دوری نرویم… خدا همین جاست، در درون خود ما!

حتما شنیده اید که می گویند: “حرف راست را از بچه باید شنید” می دانید چرا؟ چون بچه ها فرشتگان زمین اند که فقط بال نداند. کودکان راست می گویند، چون نمی توانند دروغ بگویند! چون خدای درونشان قدرتمند است! همه انسان ها در درون خود خدایی دارند. تا کنون شده است که گناهی را انجام دهید و هیچ احساس گناهی نکنید؟! مطمئنا وقتی رشوه می دهیم، دروغ می گوییم، یا زنا و بی عفتی می کنیم، عمق وجود ما، ناخودآگاه از کثیف بودن و اشتباه بودن این ها به ما می گوید. هر چند که ما با هزار و یک بهانه ی بی ربط خودمان را قانع می کنیم به انجام گناه! چه قدر زیبا گفته است مهدی میرانی، وقتی می گفت: “کلاه گذاشتن بر سر دیگران ساده تر از آن است که تصورش را بکنید، از آن ساده تر این است که سر خومان را کلاه بگذاریم!!”

از خدای درون گفتم. خدایی که به خود آن شخص تعلق دارد، آری خدای درون. من به کلمه ی “خدای درون” اعتقاد دارم، اما نزدیک ترین مصداق برای خدای درون چیزی نیست جز “وجدان”!

+ وجدان خفه کن!

من از کودکی هیچ وقت نمی توانستم دروغ بگویم. حتی اگر این دروغ شکستن وسیله ای باشد که بدانم به خاطر آن سخت تنبیه می شوم. چون زشتی و پلیدی دروغ گفتن را با تمام وجود احساس می کردم. تحمل تنیه را داشتم اما تحمل گناه به این سادگی را نه! اکنون نیز همان احساس پاک را دارم، اما چیز های جدید هم یاد گرفته ام، چیز هایی مثل اینکه چگونه سر خودم و احساساتم کلاه بگذارم! بنابر این بین راست گفتن و از دست دادن و از آن طرف دروغ گفتن و به دست آوردن، راحت ترین راه را انتخاب می کنم و آن این است: دروغ می گویم، حتی اگر به قیمت کلاه گذاشتن به سر خودم تمام شود! مگر نه اینکه همه روز شب سر همدیگر کلاه می گذارند؟! جالب اینجاست که خودم هم خوب می دانم چه کلاه گشادی بر سرم رفته! برایم دردناک تر این است که این کلاه را خودم با دست های خودم بر سر خودم گذاشته ام!

همه ما آدم ها فرقی نمی کند خوب یا بد زشت و زیبا و با هر درجه ای از ایمان خدای درون خود را داریم. فکر نمی کنم به کتاب احکام و استفتاء و مرجع تقلید(!) نیازی باشد. چرا تقلید؟! وقتی خدای درون ما بی واسطه برای ما حرف میزند!

+ خدای من می گوید…

خدای درون من می گوید دروغ نگویم. خدای من میگوید نماز نخوان، اما دل بنده های من را نشکن! خدای من می گوید آنچه را در حق بقیه انجام بده که انتظار داری در حق تو انجام دهند. خدای من می گوید هیچ وقت به بهانه ی عشق پاکدامنی دختری را از او مگیر. خدای من بلد نیست تعداد رکوع و سجود را بشمارد! ملاک او هم سیاهی پیشانی از فشار زیاد مهر نیست! خدای من زشتی خیانت به پدر و مادر را تا اعماق استخوانم به من می چشاند. آخر چگونه می توانم رابطه ای زشت با دخترکی شروع کنم، وقتی به راحتی درد را حس میکنم وقتی خودم را جای پدر و مادر و یا برادر دختر می گذارم؟!

خدای من می گوید حتی اگر آن دخترک هم معنی پاکی و ناپاکی را نفهمید، حتی اگر تمام دنیا تو را به این جرم تنها بگذارند، حتی اگر آن دختر هم به رابطه ای تن دهد و اصرار بورزد، حتی اگر با انجام ندادن آن رابطه ی زشت تو را تنها بگذارت… باز هم نکن! خدای من می گوید تو بهتر از آن دختر میتوانی بفهمی چه چیزی به نفع اوست. آخر میدانی، معمولا بیشتر افراد نمی خواهند بفهمند. اما تو که می فهمی! تو چرا!

+ منم واست حرف دارم خدا!

خدایا خیلی سخته که می فهمم. خدایا خیلی بده که زشتی گناه رو می فهمم، نه؟ خدایا من نمیخوام گناه کنم! اما خدایا نمی ذارن! خدایا اگه گناه نکنم تنها می مونم. خدایا پس چرا اینا مثل من نیستن پس؟

خدایا انگار دنیا و آدماش منو دارن تا پست ترین نقطه و لجن زار پایین شهر میکشن. خدایا، به خدا خوب بودن از بد بودن خیلی سخت تره.

خدایا خیلی خوب بودم اما اذیتم کردن آدمات. بدم کردن. خدایا خوش به حال بدها، کاش لااقل میتونستم بد باشم… خیلی سخته خدایا که توی دلم خوب باشه ولی کارای بد کنم.

نهمیزارن خوب باشم، نه میتونم بد باشم!!

خدایا منو ببخش واسه گناهی که امروز انجام دادم… خدا بهم نیرو بده، کمکم کن تا قوی باشم…!

به دوستانتان پیشنهاد کنید:

balatarin cloob viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious
به این نوشته امتیاز بدهید:
اولین کسی باشید که نوشته بعدی را می‌خوانید ...

برای اینکه جدیدترین نوشته‌ها فوراً به ایمیل‌تان ارسال شود، ایمیل خود را در کادر زیر وارد و بر روی اشتراک رایگان کلیک کنید:

1- در صفحه باز شده، کد امنیتی را وارد کنید، ایمیل فعال سازی به نشانی شما فرستاده خواهد شد.

2- ایمیل خود را برای تایید نمودن ایمیل فعال سازی، بررسی نمایید.

- همانطور که می‌دانید، ابتدای آدرس ایمیل، www ندارد.


برای آموزش نحوه‌ی اشتراک، می‌توانید این [راهنما] را بخوانید۳۲ ديدگاه برای “خوب بودن یا نبودن… مسئله این است!”

 1. zahra گفته است :

  مهر ۶ام, ۱۳۸۸ در ۵:۴۵ ب.ظ

  Firefox 3.0.9 Windows XP

  سلام دوست عزیز و دوست داشتنی
  اتفاقا من هم امروز به این فکر می کردم که قبل از اینکه در مورد خوب بودن یا بد بودن دیگران قضاوت کنم، قبل از اینکه مهر سفید یا سیاه به پیشونیشون بزنم ، همه را یه دست خاکستری ببینم.
  با هم هم عقیده ایم .
  اما در مورد بقیه حرفای شما باید با هم بحث کنیم. اینکه ما یه خدا درونمون داریم و احتیاجی به راهنمایی دیگران نداریم به نظر من جای بحث داره.
  اگه این خدای درون که وجدان نام داره برای ما بس بود ؛ پس چرا خدا انبیا را برای هدایت بشر فرستاد؟ جایگاه قرآن کجاست؟
  پس مسلما وجدان بشر برای هدایت او کافی نیست.
  از اینکه خواهر کوچیکت را قابل دونستی …… یه دنیا سپاس
  الهی هیچ وقت آلوده رنگها نشی.
  یا علی
  التماس دعا
  ساعت یه ربع به شش/
  *****
  مهدی: به نظر من خداوند انبیاء رو فرستاد، چون آدم ها نمی تونستن به صدای پیامبر درونشون گوش بدن!!!
  این خدا، خدای آدم های کر هم هست، درسته؟!!!!!!!!!!

  *****

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 2. farzane گفته است :

  مهر ۶ام, ۱۳۸۸ در ۹:۰۸ ب.ظ

  Firefox 3.0.5 Windows Vista

  mehdi raje be adama,man motaghedam 3 no adam darim,siah,sefid va khakestari.bazia vaghean pakan,bazia be nahayate palidi residan,baziam hadde vasetan,sar dae goman,in nazare mane. raje be khodaye darun moafegham,ama khodaye darune hame ye chiz nemige,khodaye daruneMAN bam mige namaz bekhun,in KHODAYE MANE.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ خرداد ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۶:۳۳ ق.ظ:

  Firefox 4.0.1 Windows 7

  @farzane, نگفتم خدای من میگه نماز نخون.
  خدای من، براش مهم نیست من خم و راست بشم. خدای من خودش براش مهم نیست، از خود راضی نیست که فقط به فکر “به خاک افتادن من” پیشش باشه!
  خدای من فکر بقیه هست… حواسش هست…
  همین که من دل بنده هاش رو نشکونم، خوشحالش میکنه… :)
  خدای من، به من نیازی نداره
  و این حرفا به اون معنی نیست که من نماز خوندن رو قبول ندارم.

  Thumb up 1 Thumb down 2

  [پاسخ به این دیدگاه]

 3. ღ.•*♥ N E D A ♥*•.ღ گفته است :

  مهر ۷ام, ۱۳۸۸ در ۲:۰۶ ق.ظ

  MSIE 6.0 Windows XP

  اگه كسي رانداشتي كه به او بينديشي

  به اسمان بينديش

  چون دراسمان كسي هست كه به تومي انديشد

  موفق باشی و پیروز

  امیدوارم به آرزوهای قشنگت برسی
  آمین

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 4. ماریا گفته است :

  مهر ۹ام, ۱۳۸۸ در ۱۱:۴۹ ب.ظ

  MSIE 6.0 Windows XP

  سلام:
  نمی دونم چرا چند روزی بهت سر نزدم البته نه که ندونم یک کمی از دستت رنجیده بودم .
  من با حرفهات موافق بودم اما قبول کن کمی لحنت تند بود دلم می خواست قدرتی داشتم تا کامنتی رو که برام گذاشته بودی برای تمام دخترانی که فکر می کنند مانتو تنگ پوشیدن و هزار قلم آرایش زیبایی میاره می فرستادم اما افسوس…..
  من کمی با خدای درون موافقم و فکر می کنم که اینقده که خدا روی تفکر و تعقل تکیه کرده برای همینه از نظر من انبیا بالاترین و بهترین تفکر را داشته اند و برای همین برای هدایت انسانهابرگزیده شده اند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 5. روزانه های یک دوشیزه گفته است :

  مهر ۱۱ام, ۱۳۸۸ در ۵:۳۱ ب.ظ

  Firefox 3.0.14 Windows XP

  این قسمت از پست رو خیلی دوست داشتم :

  همه ما آدم ها فرقی نمی کند خوب یا بد زشت و زیبا و با هر درجه ای از ایمان خدای درون خود را داریم. فکر نمی کنم به کتاب احکام و استفتاء و مرجع تقلید(!) نیازی باشد. چرا تقلید؟! وقتی خدای درون ما بی واسطه برای ما حرف میزند!

  یاد یه شعر از سعدی افتادم :

  خلق را تقلیدشان بر باد داد / ای دوصد لعنت بر این تقلید باد

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 6. فاطمه برجسته گفته است :

  آذر ۶ام, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۵ ق.ظ

  MSIE 7.0 Windows XP

  خدای من میگوید:
  ای پیامبر، ای پیامبر این کافران برایشان یکسان است، چه هشدارشان دهی یا هشدارشان ندهی، آنها ایمان نمی آورند. خدا بر دلها و گوشهایشان مهر نهاده است، زیرا بر دیدگانشان پرده ای بوده است،پس نه خود میتوانند حق را درک کنند و نه با هدایت دیگران به راه می آیند، وبرای آنان عذابی بزرگ خواهد بود. و از مردم کسانی اند که می گویند: به خدا وروز رستاخیز ایمان آورده ایم، درحالیکه مومن نیستند.با خدا و کسانی که ایمان آورده اند سخت نیرنگ می زنند، ولی جز خود را فریب نمی دهند ، واین را درنمی یابند. در دلهایشان بیماری شک و تردید نهفته بود، از این روی به نفاق خو گرفتند، و خدا به کیفر آن بر بیماریشان افزود. و برای آنان به سبب اینکه دروغ می گفتند، عذابی دردناک خواهد بود. و چون به آنان گفته شود: در زمین فساد نکنید، گویند: جز این نیست که ما اصلاحگریم. بدانید که آنان فسادگرند ولی خود درنمی یابند. وچون به آنان گفته شود : شما نیز همانگونه که مردم ایمان آورده اند ایمان بیاورید، گویند: آیا چنانکه بیخردان ایمان آورده اند ایمان بیاوریم؟ بدانید که آنان خود بی خردند، ولی نمیدانند.وچون با کسانیکه ایمان آورده اند برخورد کنند، گویند: ما با شماییم ، جز این نیست که ما مومنان را به مسخره گرفته ایم. خداست که آنان را به مسخره میگیرد وآنان را مدد می دهد که همواره در طغیانشان سرگردان بمانند. اینان کسانی اند که گمراهی را به بهای هدایت خریده اند، از اینرو داد و ستدشان سودی نکرده و رهیافته نبوده اند. داستان منافقان مانند کسانیست که آتشی برافروختند، و چون پیرامونشان را روشن ساخت، خدا نورشان را از میان برد، و آنان را در تاریکی هایی که چیزی نمیدیدند رها کرد. (سوره مبارکه بقره ۶-۱۷ )

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

  زهرا گفته است:

  پاسخ در تاريخ اسفند ۱۹ام, ۱۳۹۲ ۹:۲۳ ب.ظ:

  Firefox 12.0 Windows 7

  @فاطمه برجسته, متنی که نوشتیدعالیه…کاش بااندکی تامل حرف خداروبفهمیم [دعا]

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 7. فاطمه برجسته گفته است :

  آذر ۶ام, ۱۳۸۸ در ۱۱:۲۲ ق.ظ

  MSIE 7.0 Windows XP

  * ای بندگان خدا شما را به ترس از خدا سفارش می¬کنم و شما را از منافقان می¬ترسانم؛
  زیرا آنها گمراه و گمراه کننده¬اند خطاکارند و به خطاکاری تشویق می¬کنند،
  به رنگ¬های گوناگون ظاهر شده و از ترفندهای گوناگون استفاده می¬کنند؛
  برای شکستن شما از هر پناهگاهی استفاده می¬کنند و در هر کمین¬گاهی به شکار شما می-نشینند،
  قلب¬هایشان بیمار و ظاهرشان آراسته است؛
  اگر چیزی را بخواهند اصرار می¬کنند و اگر ملامت شوند پرده دری می¬کنند،
  آنها برابر هر حقی باطلی و برابر هر دلیلی شبهه¬ای،
  و برابر هر زنده¬ای قاتلی و برای هر دری کلیدی و برای هر شبی چراغی تهیه کرده¬اند.
  خطبه ۱۹۴ نهج البلاغه

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 8. فاطمه برجسته گفته است :

  آذر ۶ام, ۱۳۸۸ در ۱۱:۲۵ ق.ظ

  MSIE 7.0 Windows XP

  باخدایم گفتم…
  گفتم : خسته ام
  گفت:* لا تقنطوا من رحمة الله *
  “از رحمت خدا نا امید نشوید .”(زمر/۵۳)
  گفتم:انگار مرا فراموش کرده ای ؟
  گفت:* فاذ کرونی اذکرکم*
  ” مرا یاد کنید تا شما را یاد کنم.”(بقرة/۱۵۲)
  گفتم: تا کی باید صبر کرد؟
  گفت:*وما یدریک لعل الساعة تکون قریبآ*
  “تو چه می دانی ! شاید موعدش نزدیک باشد”(احزاب/۶۳)
  گفتم: تو بزرگی ونزدیکیت برای من کوچک خیلی دوره! تا ان موقع چکار کنم؟
  گفت:*و اتبع ما یوحی الیک واصبر حتی یحکم الله*
  ” کارهایی را که به تو گفتم انجام بده وصبر کن تا خدا خودش حکم کند.(یونس/۱۰۹)
  گفتم: تو خدایی وصبور ! من بنده ات هستم وظرف صبرم کوچک است…یک اشاره کنی تمامه!
  گفت”*عسی ان تحبوا شیئآ وهو شرّ لکم*
  “شاید چیزی که تو دوست داری به صلاحت نباشد!.”(بقرة/۲۱۶)
  گفتم: انا عبدک الذلیل الضعیف…اصلآچطور دلت میاد؟
  گفت:* ان الله باالناس لرئوف الرحیم*
  ” خدا نسبت به همه ی مردم مهربان است”
  گفتم: دلم گرفته
  گفت: * بفضل الله و برحمته فبذلک فلیفرحوا*
  ” (مردم به چی دلخوش کردن؟) باید به فضل ورحمت خدا شاد باشند)”(یونس/۵۸)
  گفتم: اصلآ بی خیال! توکلت علی الله
  گفت:* ان الله یحب المتوکلین*
  “خدا آنهایی را که توکل می کنند دوست دارد.”(آل عمران /۱۵۹)
  گفتم: خییلی چاکریم ! ولی این بار انگار گفتی که حواست رو خوب جمع کن یادت باشه:
  گفت:* و من الناس من یعبد الله علی حرف فان اصابه خیر اطمان به و ران اصابته فتنة انقلب علی وجهه خسر الدنیا و الآخرة*
  ” بعضی از مردم خدا را فقط به زبان عبادت می کنند. اگر خیری به آنها برسد امن آ رامش پیدا می کنند واگر بلایی سرشان بیاید تا امتحان شوند رو گردان می شوند . به خودشان در دنیا وآخرت ضرر می رسانند.”(حج/۱۱)
  گفتم:چقدر احساس تنهایی می کنم
  گفت:*فانی قریب*
  ” من که نزدیکم”(بقره/۱۸۶)

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 9. شادی گفته است :

  آذر ۲۳ام, ۱۳۸۸ در ۲:۳۰ ب.ظ

  MSIE 7.0 Windows XP

  سلام ،ما نیامده ایم که تنها زندگی کنیم .مهم کیفیت زندگی ماست.مهم چگونه زیستن ماست .خداوند مهربان چگونه شد که پس از خلقت انسان به خود تبریک گفت …اگر خوب بودن مهم نبود فرق انسان با شیطان چه بود.من در عین ناباوری وبلاگ شما را خواندم فکر نمی کردم بین مردان روزگار ما هم کسانی باشند که به درست وخطا بودن مسیرزندگیش بیاندیشد.ما آفریده شدیم تا طعم شیرین محبت وصداقت وعشق ورزیدن را بچشیم ودر یاری همدیگر طعم فداکاری وگذشت .بادا روزیکه انسانها با نشکستن حرمتها واخلاقیات که در نهایت به نفع خودمان می باشد گلستان بهتری برای زیستن بسازند.مطمئن باشید کسی که از گناه وخطا می گذرد خداوند پاداشی عظیم تر به او می دهد من بارها تجربه کردم واز خودش یاری خواستم ودر عین ناباوری پس از گذشتن از نادرست ها او بهترینها را به من هدیه کرد فقط کافی است هوشیار باشیم ونشانه های اورا ببینیم.برایم دعا کنید تا بپذیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم شاید روزی دستان مهربان پروردگارم گره گشای زندگیم باشد وعزیزانم را به من بازگرداندانشاءالله

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 10. شادی گفته است :

  آذر ۲۳ام, ۱۳۸۸ در ۲:۳۹ ب.ظ

  MSIE 7.0 Windows XP

  سلام متن خانم فاطمه برجسته بسیار عالی ومطالب ان بسیار عمیق است .می خواستم فقط تشکر کنم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 11. نیر گفته است :

  تیر ۱۵ام, ۱۳۸۹ در ۶:۲۹ ب.ظ

  MSIE 6.0 Windows XP

  agha mehdi manam mese shoma hamishe khastam pak bashamo pak bemunam hamishe goftam khoda sheytuno azam dur negahdar vali……..
  nemidunam khodam sosti mikonam ya vagean be ghole shoma nemizaran ke pak basham ba inke delam nemikhad bad basham vali nemizaran khubam basham
  khoda sz sare tasiratemun bagzare
  amin

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ تیر ۳۰ام, ۱۳۸۹ ۱:۵۴ ق.ظ:

  Firefox 3.6.3 Windows Vista

  خوب بودن و موندن سخته!
  اگه آسون بود که خوب ها اینقدر کمیاب و نایاب نبودن :(

  مهم اینه که تموم سعیت رو کنی خوب باشی، و روز به روز از قبل قوی تر باشی و “نزاری” بدت کنن
  و مثل همون برگ خشک توی دست باد نباشی…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 12. خدا گفته است :

  مرداد ۱۱ام, ۱۳۸۹ در ۱:۳۶ ب.ظ

  MSIE 8.0 Windows XP

  خدا ( فقط به انسان ) قدرت اختیار داد
  یعنی با هر چه در زندگی رو برو می شه
  و تمام اتفاقات زندگیش
  همه تنها ساخته ی همین قدرت اختیارند
  و ابزارش اعمال و رفتار و احساسات و افکار انسانهاست

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ مرداد ۱۲ام, ۱۳۸۹ ۲:۴۳ ق.ظ:

  Firefox 3.6.3 Windows XP

  @خدا, با اینکه سرنوشت هر انسانی دست خودشه موافقم.
  اما با اینکه تموم اتفاقات زندگی هر آدمی رو خود اون آدم با اختیار انتخاب میکنه……….
  ما حتی پدر و مادرمون رو هم انتخاب نکردیم!
  زندگی همیشه اختیاری نیست. وقت هایی پیش میاد که طعم تلخ “اجبار” و “جبر” رو توی زندگی حس می کنی.
  با این حال
  تحت هر شرایط محیطی نا مساعد جبری هم که باشی، تصمیم نهایی برای اعمال و رفتار آدمی بر عهده خود آدمه. و این یعنی اختیار، در نهایت…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 13. رویا تنها گفته است :

  مرداد ۱۷ام, ۱۳۸۹ در ۱۰:۴۵ ق.ظ

  MSIE 8.0 Windows XP

  ای کاش حضرت مهدی ظهور می کرد و ما رو راهنمایی میکرد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ مرداد ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۱۱:۵۷ ق.ظ:

  Firefox 3.6.8.NETCLR3.5.30729 Windows Vista

  @رویا تنها, ای کاش… به امید ظهور آن حضرت… آمین!

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 14. الی کوچولو گفته است :

  آبان ۱۲ام, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۸ ب.ظ

  MSIE 8.0 Windows 7

  سلام
  خیلی از نوشته ها و گفته هاتون خوشم اومد .حرفای همیشه خودمو تو وبلگ شما میبینم و باورم نمیشه یکی هم مث من هست که عمق خطا و گناه رو درک کرده باشه .من از گناه به عرفان رسیدم از گناه به خوبی رسیدم و این یعنی قشنگترین هنر زندگی که از گناه درس بگیریم.بعضی وقتا ادم با گناه عمق بد بودن رو درک میکنه اگه انسان باریک بین ومتفکر و با بصیرت باشیم میتونیم از گناه درس بگیریم وگرنه هر کسی از گناه به عرفان و چشیدن طعم خوبی نمیرسه.منم برام نماز مهمه اما از نماز مهمتر برام صداقت ادماست.ذات و بینش ادماست و اخلاق های انسانی و تونستن انسان بودن اونا در همه لحظات زندگیشون @};-

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۸ام, ۱۳۹۱ ۳:۴۶ ق.ظ:

  Firefox 12.0 Windows 7

  @الی کوچولو, سلام، معذرت میخوام بابت تاخیر در جواب دادن.
  میشه خدا رو حس کرد، توو لحظه‌های ساده
  توو اضطراب عشق و گناه بی‌ارده…
  گناه شمشیر دو لبه‌اس. موافقم که بعضی‌ها با گناه سقوط می‌کنن و بعضی‌ها پرواز.
  خوشحالم که شما از دسته‌ی دوم هستید، امیدوارم سختی و دردِ گناه رو هیچوقتِ دیگه تجربه نکنید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 15. همیشه امیدوار گفته است :

  شهریور ۲ام, ۱۳۹۱ در ۵:۳۶ ب.ظ

  Chrome 21.0.1180.83 Windows 7

   اگه به جای قضاوت در مورد آدما بگیم این “کار”زشته همه چی حل میشه و دیگه آدما رو دسته بندی نمیکنیم .در مورد وجدان که خدای درون ماست موافقم و اینکه اگه ما سر خودمون کلاه نذاریم همون واسه خوب بودنمون کافیه ولی خدایی بیرون از اونم هست وگرنه هیچ آدم بدی نتیجه کارش رو نمیدید و این دنیای زیبا رو هم نداشتیم.یه چیزایی تو کار خدا هست که من ازشون سر درنمیارم مثل نماز ولی وقتی عاشق کسی باشی که میدونی خیلی خوبه و تا حالا هرچی گفته به نفعت هم بوده هرچی بگه رو چشمت میذاری و انجامش میدی و میدونید من شک ندارم خدا با این کارم خیلی حال میکنه که من چون اون گفته و فقط به همین دلیل ساده بدون اینکه بدونم این کار واسه چی خوبه انجامش میدم البته اگه واسه کسی ضرر داشت این کار رو نمیکردم حتما دنبال دلیلش میرفتم و اگه پیدا نمیکردم این دین رو میذاشتم کنارولی خب تا حالا که هرچی گشتم همش قشنگ بوده 
  شیطان هم بیرون از ما وجود داره چون خدا تو قران میگه (این واسه من دلیله حالا واسه بقیه شاید نباشه ) جدا از این وقتی کلی آدم میشینن واسه بقیه آدما زمینه گناه درست میکنن فکر میکنم میشه اونا رو هم مثل خطاب قران حزب شیطان حساب کرد هرچند که درکل کار شیطان وسوسه است

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ شهریور ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۶:۵۶ ب.ظ:

  Firefox 12.0 Windows 7

  @همیشه امیدوار, بله. هیج آدمی رو خوب یا بدِ مطلق نمی‌شه دونست. در ضمن، ما در جایی نیستیم که آدم‌ها رو قضاوت کنیم…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 16. سین گفته است :

  بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۱ در ۳:۳۳ ق.ظ

  MSIE 9.0 Windows 7

  اون خدایی که همش در باره ش حرف میزنیم اونیه که بهمون معرفی کردن.ینی خدای اونا.اگه خدایی که اونا دارن به زور به ما میقبولونن خدای واقعی نیس پس خدای واقعی کجاس؟چرا انقد منفعله؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ بهمن ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۳:۴۱ ب.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @سین, از خدایی حرف بزن که خودت شناختیش. نه خدایی که برای آرزوها و عقده‌هاشون و به نفعِ خودشون ساختن.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ بهمن ۳۰ام, ۱۳۹۱ ۲:۳۸ ق.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @سین, من فکر می کنم هر کسی خدا رو یه جوری می‌بینه. هیچکس هم شاید کامل پی نبره به حقیقتش.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 17. عقیل گفته است :

  بهمن ۲۰ام, ۱۳۹۱ در ۳:۵۸ ب.ظ

  MSIE 8.0 Windows 7

  سلام…. دوست عزیز متن قشنگی نوشتی… ادما هرلحظه در حال تغییرند….بعضی رو به بدی … بعضی روبه خوبی اند….اما هیچکس خاکستری بدنیا نیامده….راست میگی خوب موندن سخته… اما محال نیست…بنظرم واسه یلحظه هم شده خوب بمونیم بازم جای شکرباقیه…اما کافی نیست…. کافراز دنیا نریم صلوات

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

  mEhdi گفته است:

  پاسخ در تاريخ بهمن ۳۰ام, ۱۳۹۱ ۳:۳۴ ق.ظ:

  Firefox 18.0 Windows 7

  @عقیل, کاش وقتِ مردن هم به سپیدیِ کودکی‌مون باشیم.

  Thumb up 2 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 18. شب سرد گفته است :

  تیر ۲۵ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۵۶ ق.ظ

  Firefox 23.0 Windows XP

  حرفات دل نشین بود
  قبول دارم توی این زمونه خوب بودن خیلی سخت تر از بد بودنه
  اما با توکل بخدا شدنی هستش

  Thumb up 2 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 19. balyan گفته است :

  آبان ۱ام, ۱۳۹۲ در ۵:۲۸ ب.ظ

 20. زهرا گفته است :

  اسفند ۱۹ام, ۱۳۹۲ در ۹:۱۹ ب.ظ

  Firefox 12.0 Windows 7

  اینجاخیلی ارامش بخشه…
  دارم سعی میکنم خوب باشم
  ازخدامیخوام پشتوپناه هممون باشه :-* :-* :) =((

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

 21. ماهسون گفته است :

  فروردین ۱۵ام, ۱۳۹۴ در ۵:۴۴ ب.ظ

  Firefox 37.0 Windows

  نویسنده محترم طرز فکر شما متاسفانه شبیه طرز فکر دخترای این دوره و زمونه است که میگن آدم باید دلش پاک باشه ظاهر(حجاب کامل) که مهم نیست
  یکی نیست بگه آخه خواهر عزیزم شما با همین تیپ و ظاهر فجیح چشم و دل ۴تا جوون پاک رو آلوده ی هوس و گناه میکنی،عزیز جان نماز خوندن تشکر و سپاسگذاری از این همه مهربونی خدا نسبت به ما آدماست نمیدونم این ملت چرا اینقدر با نماز خوندن مشکل دارن :( حرف شما تا حدی درست آره نباید دل کسی رو بشکونی نباید نباید پاکدامنی کسی رو زیر سوال ببری نباید خیانت کنی همه اینا به جا اما خواهشا نماز(که همه خوبیها رو یکجا در بر می گیره) نپیچون.التماس دعا

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

  Mehdi Mirani گفته است:

  پاسخ در تاريخ فروردین ۱۵ام, ۱۳۹۴ ۱۱:۰۵ ب.ظ:

  Firefox 36.0 Windows 7

  @ماهسون, سلام، بنده دختر نیستم، اما طبیعتا و لزوما طرز فکرم امروزی و متعلق به همین زمانه، نه یه زمانِ دیگه. بحثی راجع به حجاب و نماز نشد، اصولا من تخصص مذهبی ندارم، که به کسی بگم چیکار کنه یا نکنه. چیزی از پیچوندن (!) به چشمم نیومد و متاسفانه علت قضاوت شما رو درباره‌ام متوجه نشدم. موفق باشید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  [پاسخ به این دیدگاه]

- لطفاً دیدگاه خود را به زبان پارسی بنویسید.

- در صورتی که صفحه‌کلید پارسی ندارید، گزینه تبدیل خودکار متن به پارسی را فعال نمایید.

- نشانی ایمیل شما محرمانه بوده و منتشر نخواهد شد.

- دیدگاه‌ شما بعد از تأیید توسط نویسنده وبلاگ، منتشر خواهند شد. در صورتی که تمایل به ارسال نظر خصوصی دارید، حتماً ذکر نمایید.

- لطفاً دیدگاه‌تان تا حد امکان مربوط به همین نوشته باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از صفحه ارتباط با من استفاده نمایید.

پاسخ به نوشته


~X( [شیطونک] [رویا] [دعا] [خجالت] [تهوع] [تشویق] [بغل] [-( X( O:-) B-) @};- =P~ =)) =(( ;;) ;)) ;) :| :x :S :P :D :-h :-O :-?? :-? :-/ :-* :)) :) :(( :(
به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.


Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /home3/miraniir/public_html/mehdi/wp-content/plugins/goingup-web-analytics/goingup-web-analytics.php on line 38

Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /home3/miraniir/public_html/mehdi/wp-content/plugins/goingup-web-analytics/goingup-web-analytics.php on line 38

Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /home3/miraniir/public_html/mehdi/wp-content/plugins/goingup-web-analytics/goingup-web-analytics.php on line 38

Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /home3/miraniir/public_html/mehdi/wp-content/plugins/goingup-web-analytics/goingup-web-analytics.php on line 38